FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania.

1. Czym w ogóle jest ASG?!

ASG jest skrótem od Air Soft Gun, czyli najprościej mówiąc - jest to replika broni, z której strzela się podczas imprez. Zabawa, w którą się bawimy, nosi nazwę Airsoft.

2. Czyli jak mam 14 lat i zajarałem się tematem, to mogę do Was wbić?

Niestety nie. Obowiązuje zasada 16+ wraz ze zgodą od rodzica lub opiekuna. Wzór znajdziesz tutaj -> https://www.airsoft-mt.eu/oswiadczenie/

3. A te okulary to naprawdę są obowiązkowe? Bo ja noszę zwykłe i będę ślepy jak zmienię!

Tak. Jest to podstawowa zasada, której złamanie może skończyć się na dwa sposoby. Pierwszą jest wizyta w szpitalu i brak oka, a drugą bezterminowy ban na naszych imprezach. Jest trochę możliwości, aby zaradzić problemowi. Najczęściej ludzie zakładają większe gogle na okulary, podklejają szkła do szybek lub używają soczewek. Pamiętaj również, że nie wolno okularów ściągać nawet na sekundę!

4. Nie mam ekipy, a chce być fajny jak inni!

Nie musisz być członkiem drużyny, aby móc jeździć na strzelanki. Wiadomo, że w ekipie jest ciekawiej, ale pamiętaj też, że więcej się od Ciebie wymaga. Nie porywaj się na coś, jeśli wiesz, że nie podołasz. Skompletuj sprzęt, porozmawiaj z ludźmi, a reszta przyjdzie sama.

5. A broń to jaką polecacie na początek?

Broni nie polecimy żadnej, bo nie jesteśmy klubem strzeleckim. Korzystamy z replik, to musisz zapamiętać. Na początek należy zaznaczyć, że o wszystkim decyduje budżet początkowy. Możesz kupić replikę gorszej firmy i z czasem ją usprawniać, albo od razu wziąć coś z wyższej półki.

Wyróżniamy również trzy typy replik - gazowe, sprężynowe i elektryczne. Szerzej o nich poczytasz w osobnym artykule.

6. No dobra, ale one są na baterie, a kolega biega z butlą, o co chodzi???

Widocznie Twój kolega poszedł z biegiem czasu i zakupił replikę HPA, czyli high pressure air. Mówiąc po naszemu, replika napędzana jest sprężonym powietrzem, a nie prądem, stąd butla i rurka. Takie repliki są droższe, czasem zakazywane na różnych imprezach, ale zapewniają zupełnie inne wrażenia ze strzelania.

7. Przeczytałem gdzieś, że ktoś mnie musi wprowadzić na strzelankę, to prawda?

Gdzieś tak może być, ale nie na naszych imprezach. Przy każdym wpisie informującym o imprezie, zawarte są też wszystkie zasady. Tam przeczytasz, czy jest taki wymóg - nie dotyczy to jednak imprez organizowanych przez Airsoft Trójmiasto. Jesteśmy od maniaków, dla maniaków 😉

8. Znalazłem na strychu maskę gazową ze szklanymi szybkami. Może mi służyć jako ochrona oczu?

Nie. Szkło może pęknąć, a odłamki wpaść do oka. Obowiązuje bezwzględny zakaz stosowania takich praktyk.

9. Czy wszystkie imprezy są od 18 roku życia? 

Nie, nie wszystkie. Zawsze w opisie imprezy odnajdziesz odpowiedni zapis. W przypadku wieku 16+ patrz punkt drugi.

10. A wujek ma wiatrówkę i powiedział, że mi pożyczy na strzelankę. Mogę z nią przyjechać? 

Nie. Dopuszczamy jedynie repliki broni, które strzelają plstikowymi kulkami 6mm.

11. W ofercie sklepu znalazłem metalowe kulki, też mogę nimi strzelać? 

Nie. Używać można jedynie plastikowych kulek kalibru 6mm.

12. O co chodzi z tym limitem fps na strzelankach? 

O to, aby nikomu nie stała się krzywda. Jeśli posiadasz replikę broni szturmowej, to nie może mieć więcej, niż napisano. W większości przypadków organizator posiada chronograf, który taką prędkość wylicza. Jeśli nie jesteś pewien, podejdź do stanowiska chronowania. Jeśli przekroczysz dopuszczalny limit, otrzymasz pewne ograniczenia, jak na przykład strzelanie ogniem pojedynczym. Gdyby się zdarzyło, że posiadasz więcej, niż maksymalny limit, niestety będziesz musiał pojechać do domu albo poszukać innej repliki.

13. Nie posiadam jeszcze sprzętu, ale chciałbym zobaczyć jak to wygląda. Jest taka możliwość? 

Pewnie, możesz wpaść jako obserwator, ale poinformuj o tym wcześniej organizatora. Może być tak, że w przypadku konkretnej imprezy nie wyrazi na to zgody. Będziesz na pewno potrzebował widocznej, odblaskowej kamizelki o jaskrawym kolorze i ochronnych okularów. Zostaniesz również poinstruowany, jak powinieneś się zachowywać, aby nie przeszkadzać innym w rozgrywce.

14. Mój pies chciałby zostać komandosem, nawet kupiłem mu taktyczne szelki. Mogę z nim przyjechać?

Mimo tego, że lubimy zwierzęta, to wstęp na strzelankę mają tylko ludzie.

15. W lesie mogę strzelać tylko kulkami biodegradowalnymi? Co to w ogóle jest za wymysł?! 

Nie musisz, jest to jedynie Twój wybór. Kulki biodegradowalne, jak sama nazwa wskazuje, unikają zniszczeniu po pewnym czasie. Trwa to różnie, w zależności od producenta. Niekiedy może być to pół roku, jednak w porównaniu ze zwykłymi, plastikowymi, rozkład następuje nawet dziesięć lat szybciej. Jest to wybór gracza, my nic nie narzucamy.

16. No dobra, jestem już na strzelance, ale szybko mnie ustrzelili. Co mam zrobić?

Po pierwsze, głośno krzyknąć, że dostałeś, następnie wyraźnie to zasygnalizować, np. poprzez podsienie ręki. Kolejną czynnością jest wyjęcie odblaskowej kamizelki lub czerwonej szmatki i wyraźne oznaczenie swojej osoby. Po tych czynnościach kierujesz się do punktu respawn, wskazanego zawsze na początku imprezy. Tam spędzasz określony przez organizatora czas. Jeśli nie spełnisz tego warunku to nie zdziw się, że ktoś będzie do Ciebie dalej strzelał. Na naszych imprezach, po pierwszym ostrzeżeniu o braku kamizelki, następnym razem możemy Cię wyprosić. Tu jest FILM jak zachować się po trafieniu.

17. Mieszkam blisko parku, mogę tam poćwiczyć strzelanie? 

Nie, nie możesz. Chyba, że chcesz skończyć na komisariacie z zarzutami. Pamiętaj, że nie każdy człowiek potrafi poznać replikę i kiedy Cię zobaczy, może zawiadomić odpowiednie organy ścigania. Nie zapomnij również zaopatrzyć się w pokrowiec do repliki, aby ukryć ją przed oczami osób postronnych.

18. Wszyscy to mają takie super wyposażenie, a ja biegam w dresie...

Nie przejmuj się, bo każdy kiedyś zaczynał. Kompletuj swoje wyposażenie powoli, z głową. Porozmawiaj z ludźmi, popytaj co jest co i do czego służy, znajdź sprzęt, który będzie odpowiadał Twoim upodobaniom. Zacznij od munduru, aby nie wyglądać jak chodząca tarcza, a następnie małymi kroczkami dokupuj kolejne rzeczy. Nie ma sensu rzucać się na głębokie wody i później żałować.

19. Chce się postrzelać, ale nie mogę znaleźć żadnych imprez! 

Obserwuj nasz profil na facebook'u i stronę, tam najczęściej znajdziesz informacje o nadchodzących wydarzeniach. Możesz również dołączyć do utworzonej w tym celu grupy.

20. A jakie są miejscówki, gdzie się strzela? Mogę tam się wybrać z kolegami?

Sporo informacji znajdziesz na naszej stronie, w dziale 'miejsca'. Dzielą się na komercyjne i niekomercyjne. Zanim się wybierzesz samemu ze znajomymi dowiedz się, czy nie będziesz miał z tego powodu problemów. Miejsca komercyjne często organizują otwarte strzelanki z możliwością wyposażenia sprzętu, więc idealnie na początek.

21. Skoro to wygląda jak broń, to muszę mieć na to pozwolenie?

Nie musisz. Repliki broni ASG nie wymagają zezwolenia.

22. Rambo biegał z wieloma giwerami, ja też tak mogę?

Pewnie, możesz mieć replikę broni długiej i krótkiej lub biegać z repliką broni szturmowej, mając snajperkę na plecach. Możliwości jest wiele, aczkolwiek bieganie w stylu Rambo z dwoma karabinami w dwóch rękach wskazane nie jest.

23. Wracając do tych respawnów... Organizator powiedział, że wchodzę o pełnej dziesiątce. Co to znaczy?

Znaczy to, że jeśli dostałeś o 9:55 i do 9:59 zdążysz dojść na respawn, to o 10:00 wejdziesz. Analogiczna jest sytuacja, kiedy dostaniesz o 10:07 i do 10:09 zdążysz. Wówczas o 10:10 wracasz do gry. Pełna dziesiątka dotyczy minut, czyli XX:00, XX:10 ... XX:50.

24. Odprawa, start, koniec... To kiedy mam być?!

Jeśli organizator napisał, że zbiórka zaczyna się o 9:30, to do tego czasu musisz się na niej stawić w pełnym oporządzeniu i gotowości. Nikt nie będzie szanował Ciebie, jeśli Ty nie uszanujesz zasad i organizatora. Na zbiórce zarejestrujesz się na strzelankę (jeśli rejestracja jest), przechronujesz replikę i tak dalej. Następnie odbędzie się odprawa, gdzie poznasz ważne zasady obowiązujące na imprezie. Później udasz się na punktu startu. Końca tłumaczyć nie trzeba ;).

25. No wszystko fajnie, ale mam olbrzymiego kaca. Mogę walnąć jedno piwko na respawnie?

Nie możesz, zastąp go aspiryną. Spożywanie alkoholu w trakcie gry jest surowo zabronione.

26. Okulary strasznie mi parują i muszę co chwilę je przecierać!

Pamiętaj o zasadzie wspomnianej wcześniej, że pod żadnym pozorem ochrony oczu ściągać nie wolno. Jeśli Twoje okulary parują, polecamy zakup tzw. 'anti foga'. Znajdziesz go w ofercie wielu sklepów, a nawet na stacji benzynowej, tylko pod inną nazwą.

27. Chciałem kupić magazynki do repliki, ale tam są jakieś lowy i midy!

Rozróżnia się cztery typy magazynków - real, low, mid i high. Real jest odzwierciedleniem magazynków od broni ostrej, czyli pomieści tyle, ile mieści magazynek od ostrej. Używa się ich głównie na milsimach (definicję znajdziesz w słowniku). Low-cap posiada większą pojemność, często w okolicach 60-70. Mid, czyli średnia pojemność, zmieści więcej, np. 120. High-cap, inaczej zwany "grzechotką", mieści nawet 400 kulek. Mankamentem jest to, że musisz nakręcić sprężynę, aby go "naładować". Jednorazowo wystrzelisz około 20-40 kulek, w zależności od magazynka i ponownie go nakręcić. Minusem jest to, że kulki są luzem i podczas biegu hałasują. Każdy dobiera rodzaj do własnych potrzeb.

28. Zbudowałem tarczę balistyczną! Mogę z nią wpaść?

Jasne, o ile pokażesz swoje dzieło wszystkim na parkingu i zostawisz ją w samochodzie. Nie dopuszczamy tarcz na naszych grach chyba, że będzie pochodzić od organizatora i będzie częścią rozgrywanego scenariusza.

29. Jeżdżę na strzelanki od lat i chcę wkręcić dziecko. Mogę?

Jasne, o ile ma więcej niż 16 lat i zaopiekujesz się nim/nią w trakcie gry lub przyniesie zgodę od rodzica lub prawnego opiekuna na udział w zabawie.