Dżul kontra fps – wprowadzamy nowe zasady!

Od dłuższego czasu trwa internetowa wojna na temat tego, jak powinno sprawdzać się moc replik. Jedni mówią, że stary dobry fps jest dobry, a inni opowiadają o zjawisku zwanym Joule Creep. Jaki jest więc złoty środek, aby wszystkim żyło się lepiej? Nie wiemy, ale wprowadzamy program pilotażowy na trzy miesiące. Ulegną zmianie zasady chronowania, rodzaj replik dopuszczonych do strzelania oraz kilka innych pierdół.

Sprawa numer jeden. Dżul wkracza do gry!

Pierwszą, istotną zmianą będzie chronowanie replik uwzględniając energię kinetyczną, a nie prędkość wylotową. A co z JC, zapytacie? Otóż J mierzyć będziemy na kulkach 0.3 grama, a w sytuacjach wątpliwych na kulkach docelowych. Tutaj od razu uprzedzamy oszustów – zaopatrzymy się w każdą wagę kulek i po strzale na podanej docelowej kulce pozwolimy sobie użyć tej samej gramatury, ale z naszego magazynu. Jeśli okaże się, że gracz okłamał organizatora, niestety będzie musiał udać się na inną imprezę. Naszym głównym założeniem jest zapewnienie Wam, graczom, bezpieczeństwa, a nie bojkotowanie snajperów czy użytkowników HPA.

>>> TABELA NOWYCH ZASAD <<<

Przygotowaliśmy również specjalną tabelę z przeliczeniem J/fps, aby każdy przy stanowisku chronowania miał wgląd czy mieści się w limicie.

Sprawa numer dwa. Twoja emka to nie DMR.

Przez rok mieliście dwie możliwości, jeśli chodzi o tak zwany szturm. Strzelać na auto, jeśli giwera generowała do 450 fps i semi, gdy była między 450, a 500. Mówiliście o swoich replikach DMR, często nie wiedząc co to oznacza. Długo dyskutowaliśmy, co należy z tym faktem zrobić. Otóż ponownie kierując się bezpieczeństwem, ograniczamy możliwości dmr’ek i nie tylko. Jeśli wynik chrono pokaże 1.88J – 2.32J, to otrzymacie możliwość strzelania, ale jedynie ogniem pojedynczym dla replik typu DMR z wyłączonym trybem auto. Co to oznacza? Niestety to, co wpadło Wam właśnie do głowy. Jeśli zmontowaliście zwykłą emkę na 470 fps (2.05J), to nie postrzelacie na naszych imprezach. Oczywiście teraz wyleją się pomyje, jesteśmy na to przygotowani.

Czemu tak robimy? Na pewno myślicie, że wszystkim na złość i nie potrafi bawić się w wojnę i nie rozumiemy, że to nie jest zabawa dla małych chłopców. Pewnie powiecie, że krzywdę można zrobić z metra strzelając na auto. Oczywiście, ale jeśli mamy możliwość zwiększenia bezpieczeństwa na naszym imprezach, to tak zrobimy. Pisząc ten artykuł wklepałem do internetu prostą frazę – “airsoft accidents”. Wam polecam zrobić to samo. Na tym zakończymy ten rozdział. Wyjątków nie będzie.

Sprawa numer trzy. Świnia może na auto do 470, a ja nie?!

Dokładnie. Poszliśmy na swego rodzaju kompromis. Zmniejszyliśmy dozwolony limit dla replik wsparcia ( 2.05J ) oraz ograniczyliśmy ich możliwości. Dopuszczamy jedynie repliki prawdziwej broni wsparcia, a nie ak’acza czy emki z podpiętym boxem. Dlaczego?

Świniak jest większy, ciężki, niewygodny i bardzo często niezbyt precyzyjny. Dużej różnicy pomiędzy trybem auto szturmu, a wsparcia nie ma i nikt nie powinien czuć się pokrzywdzony.

Sprawa numer cztery, czyli kiedy mogę strzelić?

Moc mocą, ale trzeba jeszcze zachować zdrowy rozsądek, a razem z nim minimalną odległość strzału. Wygląda to następująco:

  • Repliki z trybem auto (szturm): 15 metrów
  • Repliki z trybem auto (wsparcie): 20 metrów (biada ktoś będzie walił po twarzy!)
  • Repliki z trybem semi (dmr, snajper): 30 metrów
  • Repliki z trybem semi (2,4 takty): 30 metrów – obowiązkowa replika broni bocznej!

Dodatkowo! Jeśli jesteś osobą poniżej 16 roku życia i przyniosłeś oświadczenie od rodziców bądź opiekunów (ostrzeżenie, dzwonimy do każdego) to nie możesz używać repliki z mocą większą niż 1.88J (odpowiednik starego 450 fps).

Co zmieni się po trzech miesiącach? 

Zależy od Was. Jeśli uznacie, że takie zasady Wam odpowiadają i nikomu nie stanie się krzywda, to przy nich pozostaniemy. W głowach mamy plan zmniejszenie maksymalnej mocy w zależności od wagi kulki (im cięższa, tym mniejszy limit), ale to okaże się z czasem czy warto w to brnąć.

Coś jeszcze? 

My chyba wyczerpaliśmy temat, a co Wy macie do powiedzenia? Wylewanie żali i pomyj za trzy, dwa, jeden…

Gdybyście nie zobaczyli wielkiego linku wyżej, tutaj wklejamy ponownie.